AKTUALNOŚCI

13

październik 2016

Sterylizacja jest procesem, polegającym na zniszczeniu wszystkich form mikroorganizmów: zarówno wegetatywnych, przetrwalnikowych, jak i zarodnikowych. Sterylizacji poddaje się różne płyny procesowe, wykorzystywane głównie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Przykładem jest ultraczysta woda demineralizowana, wykorzystywana w wielu zakładach produkcyjnych lub sterylne powietrze, używane podczas pakowania w atmosferze ochronnej.

Jedną z metod sterylizacji jest sterylizacja za pomocą filtracji. Można jej używać zarówno do filtracji cieczy, jak i gazów. Do tego celu używa się filtrów świecowych, w przypadku których zanieczyszczone medium przepływa od zewnątrz do wewnątrz wymiennego wkładu świecowego. Do sterylizacji używa się wkładów świecowych membranowych plisowanych, zbudowanych z mikrofiltracyjnej membrany, będącej wysoce precyzyjną barierą dla mikroorganizmów. Zastosowanie w sterylizacji gazów mają także filtry świecowe wgłębne plisowane, które w przypadku suchych gazów stanowią całkowitą barierę dla wszystkich mikroorganizmów. W przypadku cieczy filtry te stanowią zabezpieczenie mikrobiologiczne jedynie w przypadku niektórych większych mikroorganizmów, takich jak drożdże i pleśnie.

Innym sposobem nieinwazyjnej sterylizacji jest stosowanie bakteriobójczych lamp UV. Wytwarzają one fale elektromagnetyczne o długości 210-328 [nm] (zakres UV-C), które zmieniają strukturę kwasów nukleinowych, dlatego prowadzą do zniszczenia DNA i RNA drobnoustrojów. Sterylizujące lampy UV składają się ze stalowej obudowy oraz specjalnie dobranych promienników. W zależności od czasu naświetlania i natężenia światła lampa UV wykazuje różną skuteczność niszczenia danych grup bakterii i wirusów. Ich skuteczność dochodzi do 99,99%, a trwałość promienników UV wynosi ok. 8000 godzin.

Zarówno filtry świecowe, jak i sterylizujące lampy UV są często stosowane jako urządzenia zabezpieczające przed wtórnym skażeniem mikrobiologicznym wody demineralizowanej w pętlach dystrybucyjnych w zakładach przemysłowych itd. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie wpływają na smak, zapach, ani żadne inne właściwości wody.

Zapraszamy do odwiedzenia zakładek: Sterylizujące lampy UV, Filtry świecowe, Filtry wieloświecowe.