AKTUALNOŚCI

11

czerwiec 2019

W wielu gałęziach przemysłu wykonywane są procesy produkcyjne wymagające oczyszczania najróżniejszych rodzajów cieczy, począwszy od zwykłej wody, poprzez paliwa, farby, oleje czy alkohole. Powszechnie używa się do tego urządzeń zwanych filtrami, których głównym zadaniem jest oczyszczenie przepływającej przez nie cieczy ze znajdujących się w niej zanieczyszczeń.

Najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi do filtracji przemysłowej są m.in. filtry świecowe, filtry magnetyczne, filtry workowe czy filtry koszowe. Różnią się one między sobą nie tylko mechanizmem działania, ale też sposobem montażu, wydajnością oraz efektywnością filtracji. Z tego powodu też dobranie odpowiedniego rodzaju filtra ma olbrzymie znaczenie dla jakości oczyszczania cieczy oraz uzyskania jak najlepszych efektów filtracji. Czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje filtrów?

Filtry świecowe – to filtry o działaniu okresowym. W ich obudowie umieszcza się elementy filtrujące, tzw. świece (filtry te nazywa się również zamiennie nabojowymi) o cylindrycznym kształcie. Filtracja odbywa się poprzez przepływ cieczy od zewnątrz do wewnątrz świecy. Wszelkie wychwycone przez filtr zanieczyszczenia osadzają się na zewnętrznej części wkładu. W obudowie filtra może znajdować się nawet do kilkudziesięciu świec. Filtry świecowe powszechnie stosowane są w branży spożywczej i chemicznej;

Filtry magnetyczne – są jednym z najpopularniejszych rodzajów filtrów. Służą do zatrzymywania zanieczyszczeń magnetycznych krążących w cieczy, dzięki czemu doskonale sprawdzają się tam, gdzie ewentualne metaliczne zanieczyszczenia mogłyby stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia, np. w branży spożywczej. Zasada działania filtrów magnetycznych polega na wyłapywaniu cząsteczek metali krążących w obiegu za pomocą magnesu znajdującego się wewnątrz filtra. Cząsteczki te zatrzymywane są w środku dzięki sile pola magnetycznego;

Filtry workowe – ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz worka filtracyjnego, który może być wykonany z różnego rodzaju materiałów o różnej przepustowości, np. nylonu, poliestru, filcu, polipropylenu czy wiskozy. Jedną z największych zalet filtrów tego typu jest ich niska cena i wysoka skuteczność. Stosowane są przede wszystkim do oczyszczania różnego rodzaju lepkich cieczy, na przykład lakierów, farb, czy żywic, z powodzeniem stosuje się je również w branży spożywczej;

Filtry koszowe – ich charakterystyczna budowa umożliwia kumulację zanieczyszczeń na rozciągniętej powierzchni filtracyjnej sita. Mechanizm ich działania opiera się na prostej zasadzie zatrzymywania cząstek zanieczyszczających ciecz na powierzchni siatki drucianej lub innego perforowanego elementu znajdującego się wewnątrz filtra. Dzięki temu urządzenia te znajdują szczególne zastosowanie zwłaszcza przy filtracji cieczy charakteryzujących się wysoką lepkością oraz dużą liczbą zanieczyszczeń mechanicznych.

Alternatywą dla filtrów koszowych oraz workowych są filtry samoczyszczące. Mogą one być wyposażone w napęd ręczny, pneumatyczny lub elektryczny. Ich zaletą jest to, że procedura czyszczenia sita nie przerywa procesu filtracji, zatem nie występują przestoje produkcyjne związane z wymianą i czyszczeniem elementu filtracyjnego. Automatyczne filtry samoczyszczące zostały wyposażone w szafę elektryczna z panelem operatorskim, dzięki któremu ich obsługa sprowadza się jedynie do zadania parametrów pracy przez operatora. Tego typu urządzenia dobrze sprawdzają się przy większych przepływach medium, nawet do 1000 m3/h.

Ze względu na swoją wysoką skuteczność, efektywność i stosunkowo niskie koszty eksploatacji, urządzenia filtracyjne na stałe wpisały się na listy obowiązkowego wyposażenia większości zakładów przemysłowych.